Yeni Mezunlar İçin İş Arama Süreci

Mehmet Yıldırım
Mehmet Yıldırım 4 yıl önce

Alanında en az 2 sene deneyimli çalışan aranıyor, alanında en az 5 sene deneyimli adayların başvurusunu bekliyoruz, daha önce benzer projelerde çalışmış minimum 2 sene deneyimli çalışan aranıyor... Daha yeni mezunsunuz ve bu aralar bu deneyim isteğini belirten, en büyük kriteri deneyim olan şirketlerin işe alım ilanlarında bu cümleleri sık sık görüyorsunuz. Hevesle tıkladığınız birçok iş ilanının ne yazık ki ilk cümlesi, hatta anahtar cümlesi olan bu cümleler karşısında diplomanızın değersizleştiğini, sadece bir kâğıt parçasından ibaret olduğunu düşünüyorsunuz. Peki gerçek bu mu? Diplomanız sadece bir kâğıt parçası mı? Eğer ki okuduğunuz bölüm konusunda gerçekten çok başarısız ve kendinizi yetiştiremediyseniz diplomanız bir kâğıt parçasından başka bir şey değil tabi. Fakat diplomanızı bir kâğıt parçasından farksızlaştıran en büyük hata nedir biliyor musunuz? İş arama sürecinde gerektiğince savaşmamanız ve çok kolay bir şekilde pes etmeniz...

Burada da minik bir görsel var.

 Evet, deneyim çok önemli bir kriter ve diplomanızla birlikte birbirlerini tamamlıyorlar. Size kesinlikle deneyimin önemsiz bir şey olduğunu söyleyemem, kimse söyleyemez. Bu sebepten ötürü diplomanızın yanına bir de deneyimi eklemeniz lazım, bunun için öncelikle savaşmanız ve eğer şartları çok aşırı kötü değilse deneyim kazanabileceğiniz bir yeri tercih etmeniz gerekir.

  İş arama süreciniz arttıkça hevesiniz azalıyor, umudunuzun yerini karamsarlık kaplamaya başlıyor ve artık daha fazla huzursuzlanmaya başladığınız hissediliyor. Sakın umudunuzu kaybetmeyin, eninde sonunda size göre bir iş bulacaksınız. Asla umudunuzu kaybetmeyin ve buna bağlı olarak asla savaştan çekilmeyin. Yeter ki çabalayın, dört koldan saldırın ve muhtemel iş opsiyonlarınızı arttırıp bununla doğru orantılı olarak aynı zaman dilimi içinde işe girebilme ihtimalinizi de arttırın.

  Kimi insanlar 3 ayda aradığı işi bulur, kimi insanların kriterleri düşüktür 1 ayda iş bulur, kimi insanların burnu havadadır ve kriterleri çok ütopiktir, bu sebepten burunları sürtülüp hatalarını düzeltene kadar iş filan bulamazlar. Tabi ki şunu da unutmamak lazım, insanların iş bulma süreçleri sahibi oldukları mesleklerine ve bulundukları sektöre göre farklılık göstermektedir. Bu yüzden benzer pozisyonları, farklı opsiyonları da değerlendirmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Daha deneyimsiz bir yeni mezun olduğunuz için gittiğiniz iş görüşmelerinde fiyat belirtmemenizde fayda var ve ben bu mesleği okudum egosuyla görüşmelere gitmeyin tabi ki. Gerektiği zaman tırnaklarınızla kazıyarak bir yerlere gelebilin ve hayatı bir ucundan tutunun, önünüze çıkan fırsatları görün ve mutlaka onları değerlendirin.


Yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.
Koyu Tema
Geri Bildirim