Yaşam Enerjisi Hileleri

Zeynep Uluöz
Zeynep Uluöz 4 yıl önce

Kahvaltının Gücü

Kahvaltı içerisinde en önemli yere sahiptir. Kahvaltı gün için başlangıç enerjisi, bir başka tabirle itiş gücüdür. Bireye gününün iyi başlaması için en iyi tavsiyedir. Kişiye gün içerisinde yapacağı işlere daha istekli ve daha enerjik olur. Yaşam enerjisi yüksek birisi, gün içinde daha aktif olur ve işlerinde çok daha başarılı olur.

Ayrıca yapılan bir araştırmaya göre kahvaltı yapan çocuklar, kahvaltı yapmayan çocuklara göre daha başarılıdır. Kahvaltı yapan çocuk, konsantrasyonu daha iyidir. Kahvaltı yapmayan çocuk derse odaklanmakta zorluk çeker. Güne başladıktan sonra herkesin kahvaltı yapmaya pek isteği olmuyor fakat yapılan araştırmalar saat 9- 10 civarında vücut enerji patlaması yaşıyor. Bu enerji bir şeyler öğrenmemizi, zorlu işlerimizi yapmamıza imkan veriyor. Bu yüzden sabahları kahvaltıyı atlamayarak az da olsa bir şey yemeliyiz.

Burada da minik bir görsel var.

Niyet, Plan, Uygulama

Hayatımızı daha profesyonel yaşamak için yapmamız gereken en gerekli şey plandır. Ne yapacağımızı, nereye gideceğimizi planlamak zorundayız. Çünkü ne yapacağımızı bilemeyiz ve şaşırırız. Descartes plansız kişiler için şöyle demiştir: ”Plansız insan, şehir şehir dolaşıp altın gezen kişi gibidir. Gezer gezer altını nerede bulacağını bilemez.”

Planlı yaşayarak tatsız sürprizlerle karşılaşma ihtimalimiz düşer, daha rahat ve daha kendinden emin oluruz. Peki planımızı nasıl yapmalıyız? Yasama, yürütme, yargı gibi olan niyet, plan, uygulama üçlüsünü bilmeliyiz. Niyet, bir olayı gerçekleştirmek için gereken ilk adımdır. Sonra plan, neyi nerde, ne zaman yapacağımızı planlamaktır. Sonra uygulamaya geçirmeliyiz. Herhangi bir misafir, önceden planlanmayan toplantı veyahut telefon görüşmesi planımızı bozarsa ne yapmalıyız? Tüm planlarımızı belli bir vakit ileri alabilir ya da başka bir gün yapabiliriz. Zaten yaşam enerjisi için önemli olan plan yapmaktır planın saatleri esnetilebilir (önemli toplantı, ertelenemeyecek işler hariç)

Molalar ve Şekerlemeler

Gün içinde elbette işte, bağ-bahçede çalışarak yoruluyoruz dinlenme ihtiyacı duyuyoruz. Bunun için öğle tatili -bazı ağır insan gücü gerektiren işler de 2 defa çay molası- var. Günün geri kalan vaktinde devam edecek enerjiyi toplamamıza yardım eder. Ve işten sonra ufak bir şekerleme yapılabilir. Ancak bu şekerleme süresi en fazla 1,5 saat olmalıdır. Sebebi ise bireyin gece uykusuna dalmasında sıkıntı yaratabilmektedir.


Yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.
Koyu Tema
Geri Bildirim