Uzaylılar ne yer?

Farklı bir yaşam formu varsa bir şekilde enerji ihtiyacını karşılaması gerekir; var iseler, acaba ne yiyip ne içiyorlar.

1 adet cevap bulundu.
Mehmet Yıldırım
Mehmet Yıldırım 4 yıl önce

Uzaylının adapte olduğu yaşam koşullarına göre değişir, bir çok olasılık mevcut. Bir canlının hayatını devam ettirmesi için enerji olmazsa olmazıdır. Örneğin biz insanlar dünya adı verilen gezegende oluştuk ve şekillendik. Bize gerenken enerjiyi sağlayan sistemin ilk basamağıda yer alan sindirim sistemimiz de dünyada ulaşabileceğimiz enerji kaynaklarını dönüştürebilecek biçimde şekillendi. Güneş bitkilere enerji sağlıyor, bitkiler bu enerjiyi yaşamak için kullanıyor ve fazlasını karbon bileşikleri şeklinde saklıyor (örneğin glikoz C6H12O6), biz de bu glikozda depolanmış enerjiyi yaşamımızı devam ettirmek için kullanıyoruz. Sonuç olarak dışarıdan katı olarak aldığımız karbonu C02 gazı olarak nefesimizle geri veriyoruz.

Bizim de bir uzaylı olduğumuz gerçeğini bir kenara koyup kabaca bizden biraz daha farklı bir uzaylı düşünelim. Bu uzaylı dünyadan çok farklı koşullara sahip bir gezegende gelişimini tamamlamış olsun. Benim aklıma şuan Satürn'ün bir uydusu olan Titan geldi. Titan'da sıcaklıklar dünyadakinden oldukça farklı; -1800C civarı ve burada su yetine metan döngüsü var. Bu uydu yağmurlarında su yerine metan yağıyor ve metandan oluşmuş bir çok göl ve akarsu mevcut. Burada bir yaşam formu oluşsaydı bu metanı içerek yaşam enerjinisini sağlıyor olabilirdi ve sıcaklık itibarıyle bizim dünyamız ona yaşanmaz gelebilirdi. Bu arada şu bilgiyi vermek isterim metanı biz araçlarda yakıt olarak kullanıyoruz, LPG adı verilen gaz karışımı önemli oranda metan içeriyor.

Bir uzaylının ne yediği tamamen evriminin gerçekleştiği çevreye bağlıdır diyebiliriz. Bu yemek herhangi bir enerji kaynağı olabilir.

Koyu Tema
Geri Bildirim