Ünye gezi rehberi

Ela Kaplan
Ela Kaplan 3 yıl önce

Karadeniz sahilinde Türkiye'nin en güzel şehirlerinden biri olan ordunun ilçesi Ünye tarihi, turistik ve coğrafi açıdan çok zengin ilçelerden biridir. Öncelikle Türkiye'nin genelinde bulunan betonlaşmayı burada bulamazsınız. Karadeniz'in en şirin ilçelerinden biridir. Ünye’de öncelikle 2 renk hâkimdir. Ormanların Yeşili ve denizin mavisi.

img7086019cc335eed8.jpg

Ünye’de Gezilecek Yerler

Ünye en eski tarihi ilçelerden biridir. Türkiye'nin kuzeyinde ve sahilde bulunan Ünye birçok uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Bunlar Hitit, Roma ve Bizans gibi tarihte uzun yıllar hükümdarlık sürmüş devletlerdir. Osmanlı Döneminde ise Türklerin egemenliği altına girmiştir. Ünye’de gezilmesi gereken tarihi yerler;

  • Ünye Kalesi
  • Aya Nikola
  • Yunus Emre Türbesi
  • Tozkoparan Mağarası Ve Kaya Mezarı
  • Kadılar Yokuşu
  • Ünye Kalesi

Ünye Kalesi doğal volkanik patlamalar sonucu oluşmuş bir yapıdır. Etrafındaki yapılara bakıldığında oldukça yüksektir. Pontus Krallığı tarafından yapılmıştır. Ayrıca Pontuslulara ait iç kısımlara doğru mezarlar bulunmaktadır. İçinde dehlizler ve kabartma resimlerde bulunmaktadır. Ayrıca Coğrafi olarak doğal oluştuğu için içinde mağaralar ve Kuyularda yer alır.

Aya Nikola

Aya Nikola kilisesi, çamlıklarla çevrilmiş ve tıpkı bir yarımada görüntüsünü oluşturmaktadır. Adaya çok yakın mesafe de şirin bir Rum balıkçı Köyü bulunmaktadır. Rivayete göre bu bölge de, balıkçılar bereket duası yaptıkları söylenmektedir. Aya Nikola 20 yüzyıla kadar denizcilerin merkezi olmuştur. Buranın eskiden Hac yapılan bir yer olduğu söylenmektedir.

Yunus Emre Türbesi

Ünlü Mesnevi şairi, Yunus Emre'nin mezarı burada bulunmaktadır. Bundan dolayı Burası Yunus Emre Türbesidir. Ünye'nin Kiraz tepe denilen bölgesinde bulunmaktadır. Ancak Yunus Emre'nin mezarının tam olarak yeri bilinmemektedir. Türkiye'nin birçok yerinden gelen turistler burada bu mezarları ziyaret ederler.

Tozkoparan Mağarası Ve Kaya Mezarı

Tozkoparan Mağarası ve etrafında bulunan kaya mezarları Ünye ilçesine 5 kilometre mesafededir. Mağara çok eski çağlara dayanmaktadır. Mağaranın girişinde insan ve hayvan figürleri vardır. Duvarlara çizilmiş, resim ve şekillerin yanı sıra, ayrıca mağaranın içinde demir ve bakır madenleri bulunmaktadır.

Kadılar Yokuşu

Ünye'nin Osmanlı döneminde yaşamış olması sebebiyle bu şehirde çok fazla Kadı yetiştiği söylenmektedir. Kadılık hiç bitmeyen babadan oğula geçen bir gelenek olduğu için burada da o dönemde çok fazla Kadı bulunmaktaydı. Kadılar Yokuşu adı verilen bu yokuşta çok fazla kadı yaşadığı için burası ya kadılar yokuşu ismi verilmiştir.

Ünye’nin En Meşhurları

Ünye Dediğiniz zaman Ünye’ye ait gerek gezilecek yerler, gerekse yenilecek birçok yemek vardır. Nereleri gezebilirim denildiğinde Öncelikle gezilmesi gereken yerleri Çakır tepe, Çamlık, Aya Nikola, Asar kaya ve Ünye Kalesidir. Ayrıca Ünye’nin meşhur sahili ve Şeyh Yunus Türbesi de ziyaret edilecek en güzel yerleridir.

Ünye Yöresine ait yemekler

Ünye'nin yemeklerine bakıldığında Aslında genel anlamda Karadeniz yemeklerinin özelliklerini bulabilirsiniz. Bunlar Ünye pidesi, Ünye lokumu, ısırgan otundan yapılan sırgan çorbası, bölceli pancar, hamsili pilav, pancar sarması, melevcen kavurması, sütlücan kavurma, kaldirik otu kavurması, keşkek, Karadeniz yöresine özgü fasulye turşusu kavurması ve fasulye turşusudur.


Yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.
Koyu Tema
Geri Bildirim