Türkiyede Astronominin Gelişememe Nedenleri

Asya Öztürk
Asya Öztürk 5 yıl önce

Zamanında astronomiye bu kadar ilgili olan, mitolojik figürlerinin bile esin kaynağını göklerden alan bir ulusun ülkesi olan Türkiye, ne yazık ki son yüzyıllarda astronomiye ilgisini kaybetmiş ve astronomideki köklü yeniliklere hiçbir şekilde ayak uyduramamıştır. Maalesef ülkemizde uluslararası düzeyde gerçekleştirilen bir uzay araştırması yok denilebilecek kadar azdır.

Bunun sebeplerinden en büyüğü Türkiye'de bir bilim ve araştırma kültürünün olmamasıdır. Bununla birlikte araştırma denilince akla ilk gelen kurum olan Üniversite kültürünün de Türkiye'de olmaması diğer bilimler gibi astronomi bilimin de geri kalmasına sebebiyet vermiştir. Türkiye'deki üniversiteler bir araştırma kurumu olma vasfında değil, bir meslek edindirme kursu vasfındadır. Bu yüzden Üniversiteler, medeni ülkelerde olduğu gibi Türkiye'deki bilimsel dalları besleyememekte, onlara yeni veriler ve yeni gelişmeler sunamamaktadır. Türk üniversitelerinin astronomi bölümlerinden mezun olan gençler, genellikle astronomi üzerine çalışmamakta ve kendi branşları dışında işlerde çalışmak zorunda kalmaktadırlar.

Türkiye'de bilim kültürünün olmayışı, üniversitelerin üniversite vasfını kaybetmiş olmasının yanı sıra devletin de astronomi alanına yatırım yapmaması, böylesine önemli bir alanda ülkemizin medeni dünyadan geri kalmasının nedenlerindendir. İşte bu gibi sebepler "Türkiye astronomide neden geri kaldı?" sorusuna yanıt olarak verilebilecek cevaplardır.


Yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.
Koyu Tema
Geri Bildirim