Sebze ve Meyveleri Renklerine Göre Gruplandırmak

Asya Öztürk
Asya Öztürk 3 yıl önce

Tam ve sağlıklı bir diyet için yediklerimizin rengine dikkat etmeliyiz. Yiyeceklerin sahip olduğu renkler, sağlığımıza ne kadar katkıda bulunduğu hakkında bilgi verir. Meyve ve sebzeleri renklerine göre düzenlenmiş beş grupta sınıflandırmamız mümkündür:

  1. Yeşil Grup
  2. Sarı ve Turuncu Grup
  3. Kırmızı Grup
  4. Mor Grup
  5. Beyaz Grup

Bu gruplardaki her yiyecek, sağlığımız üzerinde fonksiyonel ve faydalı etkileri olan maddeler içerir.

1. Yeşil Grup

Yeşil renkli sebze ve meyve, doğada en çok bulunan türdür. Enginar, pazı, brokoli, ıspanak, marul, kuşkonmaz, kivi, avokado, salatalık, maydanoz vb. gibi gıdalar örnek verilebilir. Kas gevşemesini destekleyen ve yorgunluk hissini azaltan magnezyum açısından zengin gıdalardır. Anne karnındaki beğin sağlıklı yetişmesi için hamilelik sırasında tüketilmesi önemli olan folik asit, bir antioksidan olan lutein ve sindirimi iyileştiren, kabızlığı ve kardiyovasküler hastalıkları önleyen lif ve potasyumu içerisinde barındırır.

2. Sarı ve Turuncu Grup

Bu renkteki meyveler ve sebzeler cildin sağlığını korumaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Bu grupta havuç, balkabağı, mango, narenciye veya şeftali örnekleri verilebilir. Bu gıdalar aşağıdaki antioksidanları içerir: cildi besleyen ve koruyan beta-karoten, potasyum, folik asit ve C vitamini. Ayrıca bu gıdalar demir emilimine yardımcı olan güçlü bir antioksidandır.

3. Kırmızı Grup

Bu grubu domates, kırmızı biber, çilek veya ahududu gibi yiyecekler oluşturur. Harika bir C vitamini ve magnezyum kaynağıdır. Hatta çeşitli kanser türlerini önleyen ve idrar sistemi hastalıklarının riskini azaltmaya yardımcı olan fitokimyasallar içerir.

4. Mor Grup

Bu renkteki gıdalar yaşlanmaya karşı önleyici bir etki taşır ve bazı kanser türlerinin riskini azaltır. Bu grup pancar, patlıcan, yaban mersini, erik, incir, böğürtlen veya kara üzüm gibi yiyecekleri içerir. Vücut sağlığımız için gerekli olan antioksidanları ve fitokimyasalları içermesi bakımından oldukça faydalıdırlar.

5. Beyaz Grup

Sarımsak, soğan, pırasa, mantar, karnabahar, elma ve kavun, antoksantin veya inülin gibi fotokimyasallar içeren beyaz gıdalardan bazılarıdır. Bu doğal bileşenler, kardiyovasküler rahatsızlıkların ve felçlerin önlenmesini sağlamaktadır.

Burada da minik bir görsel var.

Bu farklı özelliklerine rağmen, tüm sebze ve meyvelerin ortak faydaları da vardır: Arındırıcıdı olmaları, içeriklerinde bulunan düşük sodyum miktarı ve idrar kanallarının düzgün çalışmasını sağlayan yüksek miktarda sıvı içermesi bakımından önemlidirler. Ek olarak, içerdikleri lif sayesinde bağırsak fonksiyonlarını, kan şekerini ve kolesterolü düzenlemeye yardımcı olurlar.


Yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.
Koyu Tema
Geri Bildirim