Prefabrik Evler Hakkında Derlediğim Bilgiler

Belinay Nil Kaya
Belinay Nil Kaya 5 yıl önce

Göl kenarında almış olduğum araziye prefabrik ev yapmaya karar verdim. Bu aşamada edindiğim bazı bilgileri paylaşmak istedim.

1- Prefabrik evler her arsa üzerinde yapılabilir mi?

Günümüzde prefabrik evler sadece imarlı arsalar üzerinde yapılabilir. İmarsız arsaya prefabrik yapmak için, söz konusu arsanın yola cephesi olması gerekmektedir. İmarsız arsaya yapılacak prefabrik için bazı sınırlamalar var, bunlara 3. soruda değindim. Arsanın bulunduğu belediyeden, imar durumu dışında ileride yaşanabilecek sorunlara karşı önlem almak adına, arsayı sorgulatmak faydalı olabilir.

2- Prefabrik ev yapabilmek için arsa alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Prefabrik ev yapabilmek için arsaların ilk olarak imar durumunun bilinmesi gerekir. Bununla beraber arsanın ev için altyapı ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmak için ilgili belediyeden destek alabilirsiniz.

3- Kendime ait tarlamın üzerinde prefabrik ev yapabilir miyim?

Tarla üzerinde prefabrik ev yapabilmek için ilk olarak tarlanın yola cephesi olması gerekiyor. Yola cepheli tarla üzerinde yüzde 5 imar izni olmaması durumunda maksimum 250 metrekarelik ev yapılabilmektedir. Örneğin 10 bin metrekarelik tarla üzerinde en falza 250 metrekareye kadar prefabrik ev yapılmaktadır.

4- Ruhsat süreci nasıl işliyor? 

Ruhsat işlemleri belediyelere göre değişmektedir. Bu nedenle ruhsat işlemleri için gerekli evrakları belediyelerden öğrenebilirsiniz. Daha sonra ise prefabrik evi gerçekleştirecek olan firmadan projeyi alabilirsiniz. Proje sonrasında temel betonu dökülür ve ruhsat işlemleri için belediyeye başvurulur.

5- Yapı ruhsatı kaç kere alabilirim?

Yapı ruhsatı sadece 1 kere verilmektedir. Bu nedenle ruhsat alındıktan beş yıl içerisinde projenin tamamlanması gerekir.

6- Prefabrik ev konusunda hangi firmalardan destek alınır?

Prefabrik ev için mutlaka firmanın güvenilirliğini ve sunduğu hizmetleri detaylı şekilde incelemeniz gerekir. Söz konusu firmaların üretim teknikleri önemli bir konudur. Bu yüzden firmanın showroomları ve üretim tesislerine bakabilirsiniz.

7- Prefabrik ev için kredi alabilir miyim?

Arsa ve firma işlemlerini tamamladıktan sonra konut kredisi kullanmayı düşünüyorsanız Prefabrik ev konut kredisi veren bankalar bulunmaktadır.

8- Prefabrik ev ne kadar mal olur? 

Genel olarak 68 metrekarelik 2+1 prefabrik evlerin fiyatı 20.000 - 40.000TL civarındadır. Bu rakam 155 metrekarelik prefabrik ev üzerinde ise 60.000 - 90.000TL'ye kadar çıkabilmektedir.

9- Prefabrik ev yaparken ekstra masraflar çıkarmı?

Prefabrik evlerin maliyeti dışında bazı masraflar çıkabilir. İmar izni ve ruhsat alımı için ilgili belediyeye ödemeyeceğiniz bedeller bulunmaktadır. Ayrıca zemin betonu dökülürken de bir ücret ödersiniz. Bu bedel de betonun yükseklik durumuna ve işçilik ücretlerine göre değişmektedir. Prefabrik evin montaj aşamasında da sizden ücret alınmaktadır. Mutfak, banyo takımları, parke ve zemin döşemeleri gibi işlemlerde de sizden ücret talep edilmektedir.

10- Prefabrik ev modelleri nelerdir?

Prefabrik ev modelleri tek katlı yapılardan villa tarzına kadar geniş bir yelpazede yer almaktadır.


Yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.
Koyu Tema
Geri Bildirim