Minimalizm'in Faydaları

Belinay Nil Kaya
Belinay Nil Kaya 3 yıl önce
Burada da minik bir görsel var.

Minimalizm, hayat felsefesi olarak değerli verdiğimiz şeylere odaklanmayı, geri kalan tüm dikkat dağıtıcıları ise ortadan kaldırmayı ifade eder. Basitlik, sadelik ve açıklık temel ilkeleridir. Yaşamı önemli ölçüde kolaylaştırdığı için giderek yaygınlaşmaktadır.

Dekorasyon, moda ve gündelik odaklarımız başta olmak üzere minimalizm hayatın her alanına uygulanabilir. Modern dünya bizi yeterince yorarken daha az stress ve daha fazla özgürlüğe ihtiyacımız var. Minimalist yaşam tarzı bize bunun yollarını gösteriyor.

Minimalizm, sadece gerçekten ihtiyacınız olan kadar eşya, kıyafet ve alan kullanmayı önerir. Düşünmeye başladığınızda ne kadar çok gereksiz eşyaya sahip olduğunuzu fark edeceksiniz. Elbette birden bire çok fazla eşya atmak iyi bir fikir gibi gelmeyebilir. Ama ikinci el dükkanlarına satmak, internetten satmak veya bağış yapmak gibi seçenekleri düşünebilirsiniz.

Zaman Kazandırır

Minimalizmin en güzel yanlarından bir tanesi temizlik ve tamirat işlerine ayıracağınız zamanı azaltmasıdır. Az eşyalı küçük bir evi temizlemek elbetteki daha kolaydır. Böylece sevdiğiniz şeylere daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Tasarruf Etmemizi Sağlar

Kullanılmayan eşya ve kıyafetlere harcadığımız para düşündüğümüzden çok daha fazladır. Pek çok insan sadece kendini iyi hissetmek için bile alışveriş yapar. Belki aldığımız şeyler gerçekten küçük şeylerdir. Ama bunlar alışkanlık haline gelir ve birikir.

Minimal yaşama geçmek için eşyaları ayırmaya başladığınızda ne kadar gereksiz eşyanız olduğuna şaşıracaksınız. Yeni yaşam tarzınıza adapte olduktan sonra çok daha rahat birikim yaptığınızı göreceksiniz. Ama dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Minimalizm ucuz eşya almak anlamına gelmemektedir. Sahip olduğunuz az sayıda eşyayı daha fazla kullanacağınızı unutmamalısınız. Bir seferlik kaliteli ürün almak bu yüzden daha iyi bir fikir olabilir.

Dikkat Dağınıklığını Engeller

Geleneksel Japon evlerinde az eşya ve bolca alan bulunur. Uzakdoğu kültüründe de ideali budur. Bu durumun iki sebebi vardır. Birincisi tüm fazla eşya bir çeşit dikkat dağıtıcıdır. İkincisi çok fazla eşyanın yaşam enerjisinin dolaşmasını engellediği düşünülür. Üçüncüsü de Japon güzellik anlayışının sadeliği tercih etmesidir. Gerçekten de bu şekilde dekore edilmiş odalar daha huzurlu bir atmosfer oluştururlar.

Stresi Azaltır

Maddiyata düşkünlük ve abartılı alışveriş alışkanlıklar bizi uzun vadede tüketir. Basit bir yaşam tarzı ile mutlu olmayı öğrendiğimizde herşey daha kolay gelmeye başlayacaktır. Tüm bu süreçte gerçekten değer verdiklerimizi öğreniyoruz. İlgimizi, zamanımızı ve çabamızı gerçekten sevdiğimiz şeylere harcamak bizi daha mutlu edecektir.


Yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.
Koyu Tema
Geri Bildirim