Lenovo Dizüstü Bilgisayarda Elektrik Kaçağı Sorunu ve Çözümü

Bülent Kara
Bülent Kara 5 yıl önce

Özeti

Sorun, bilgisayar kasasına dokunduğumda dokunduğum kısımlarda karıncalanma hissi ve düz yüzeyi sanki püzülüymüş gibi hissetmemem. Kullanıcı gerilime maruz kalıyor yani.. Bunun üzerine lenovoya attığım e-postayı buraya da koymak istedim aynı sorunu yaşayanların işine yarar belki yada lenovoya baştan bulaşmamalarına sebeb olur.

Lenovo destek bu konuya oldukça kayıtsız kalıyor. Tek söyledikleri şey bilgisayarı teknik servise gönderin incelesinler. Bilgisayarın bir haftalık olduğunu olduğunu, daha önce aynı sorunu yaşayanların olduğunu ve çözümünün belli olduğunu söylememe kanıtlarını sunmama rağmen arkadaşlar servis konusunda ısrar ediyor. İlk konuştuğum destek görevlisi bana adaptörü topraklı hatta takarak sorunun üstesinden gelebileceğimi söyledi, bu çok garipti. Topraksız adaptörü topraklı hatta takmamı istedi. Sanırım oda unuttu verdikleri adaptörlerin TOPRAKSIZ olduğunu.

Aşağıdaki linkleri incelerseniz aynı adaptör türünden ötürü birçok kişi bu problemi yaşamış. Bilgisayarı alırken böyle bir sorun benim aklımın ucundan geçmedi. Kutuyu açıp adaptörü elime aldığım an bunun olucağını anladım, prize takıtığımda da beklediğim oldu zaten. Benim başıma gelmez demeyin, Türkiye'de elektrik dağıtım hatlarının bir çoğunda bu soruna neden olan anormallikler var.

Bilgisayarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa sorabilirsiniz. Şuan kullandığım model şu: Lenovo 80YL00DTTX

Çözüm

Bu sorunun çözümü: (Evinizdeki tesisatın topraklı olduğunu ve topraklama hattının sıkıntısız olduğunu varsayıyorum.) Adaptör aşağıda yer alan görseldeki gibi 2pinli bir adaptörse en uygun çözümü bunu 3pinli bir adaptörle değiştirmek olacaktır. Bana sorarsanız şikayetiniz varsa servisin bunu ücretsiz sağlaması gerekiyor.

Geçici bir çözüm olarak adaptörün nötr kısmını bir tel vasıtasıyla sizde toprak hattına bağlayabilirsiniz bunu yaptığınızda şikayet ortadan kalkmış olcucak. Şöyle bir bağlantı işinizi görecektir.

Burada da minik bir görsel var.
Topraksız adaptörün topraklanması (Geçici çözüm)

Nedeni ve Sonuç Olarak Başınıza Gelebilecek Durumlar

Şunu da paylaşmak isterim topraklama olmayan bir sistemde (herhangi bir marka)bilgisayar üzerinden gerilime maruz kalmanız ülkemiz koşullarında gayet normal bir durum bana göre. Dağıtım esnasında nötr-faz üzerinde ortaya çıkan bazı anormallikler bilgisayar adaptörünün nötr (0) ucunda gerilim oluşmasına buda haliyle kullanıcının gerilime maruz kalmasına ve üzerinden akım geçmesine sebep oluyor. Özellikle metal kasalı bilgisayarlarda, çünkü adaptörün nötr ucu bilgisayarda şaseyle (taşıyıcı kısımla) temas halinde ve bu gayet normal. Bu sorun en başta insanı gerilime maruz bırakıyor en önemli sorun bence bu. Ek olarak elektronik cihazların sürekli bu durumda kullanılması hassas olan devreler zarar verebiliyor.. Örneğin bilgisayarın güç girişini kontrol eden devrenin bozulması, anakartın bozulması, usb girişlerinin kullanılamaz hale gelmesi, ekran sorunları (çizgi oluşması vs) gibi. Çünki bilgisayarın adaptörünü nötr ucunda gerilim oluşması aynı zamanda elektronik devrelerin gerilime maruz kalmaması gereken kısımlarının da gerilime maruz kaldığını gösteriyor.

Bu sorunu önlemek gayet kolay adaptörün TOPRAKLI olması. Lenovo neden anlamadım ama TOPRAKLI adaptörler sunmamış bize.

Lenovo yeni modellerinin çoğunda TOPRAKLAMA olmayan duvar tipi adaptör kullanmayı tercih etmiş, kataloglarını incelerken fark ettim. Yani yeni bir lenovo alırsanız böyle bir şeyin başınıza gelme ihtimali çok büyük.

Adaptörün topraklı olmasının bir diğer avantajı bilgisayar üzerinde oluşan statik elektiriklenmeninde önüne daha etkin bir şekilde geçiliyor. Tabi bu saydıklarımın hepsi adaptörün ve adaptörün bağlı olduğu tesisatın çalışır topraklama donanımıyla donatılmış olması halinde geçerli.

Burada da minik bir görsel var.
Lenovo'nun kutusundan çıkan orjinal adaptör, topraklama mevcut değil
Burada da minik bir görsel var.
Üç pinli topraklamalı adaptör

Yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.
Koyu Tema
Geri Bildirim