Köpeklerde Anksiyeteye Neden Olabilecek Durumlar

Mimimi mimi
Mimimi mimi 5 yıl önce

Köpeklerde Anksiyeteyi Arttıran Faktörler

En yakın dostlarımız evcil hayvanlarımız da, zaman zaman endişe atakları geçirebilirler. Nedenini bilmediğiniz şekilde hırçınlaşabilirler.Köpeğinizin son zamanlarda neden mobilyaları ısırdığını, tuvaletini evde yaptığını merak ediyor musunuz? Aşağıdaki durumları inceleyin.

Evden Gittiğiniz İçin Endişeleniyor Olabilir

Evden ayrılırken ya da eve geldiğinizde durumu ne kadar dramatize ederseniz, o kadar kaygı yaşayacaktır. Anahtarlarınızı alın ve sakin keyifli bir tonda hoşçakal diyerek ayrılın. Eve geldiğinizde de doğal davranın sakin keyifli bir tonda merhaba deyin. Oyuna başlamadan 1-2 dk. Bekleyin. Sakin gidip, sakin geldiğiniz görünce endişeleri azalacaktır. Çocuklarınızın da aynı davranışları yapmasını sağlayın.

Evden Birisi Ayrılmış Olabilir

Ayrılık anksiyetesi hem çocuklar, hem de köpekler için bir gerçektir. Aileden birisi görünmez olunca köpeğiniz anksiyete yaşayabilir. Köpeğinizin anksiyetesini yatıştırmak için evden birisi uzaklaştığında onunla uzun yürüyüşlere çıkın ve onun için ev ortamını olabildiğince konforlu hala getirin.

Yeni Bir Eve Taşınmış Olabilirsiniz

Yeni bir ortam köpeğinizi endişelendirebilir. Yıkıcı bir alışkanlığı durdurmak için en iyi yol gittiğiniz zamanlar için ona eğlence bırakmaktır. Böylece köpeğinizde güven duygusu oluşmasını sağlarsınız. Güvende olduğunu hisseden köpek sinirli olmaz.

Sahipleri Değişmiş Olabilir

Birkaç kez sahip değiştirmek onları kaygılı hale getirebilir. Köpeğinizin en sevdiği oyuncağını ve sizin gibi kokan bir battaniye ile bileştirin. Üst üste birkaç gün yanına bırakın. Kendini güvende hissedecektir.

Rutin Yaşam Döngüsü Değişmiş Olabilir

Sözgelimi her sabah 8'de kalkıp yürüyüşe çıkıyorsanız ve birden bu saati değiştirirseniz, köpeğiniz tedirgin olur. Mümkün olan en kısa sürede günlük alışkanlıklara geri dönün.

Çevrede Onu Sinirlendiren Bir Gürültü Olabilir

He gün eve geldiğinizde kemirilmiş mobilya parçası bulursanız, siz yokken bir şeylerin köpeğinizi kaygılandırdığını düşünebilirsiniz. İnşaat gürültüsü vb. buna sebep olabilir. Oyuncak ve kokunuz olan battaniyeyi yanına bırakmayı deneyin.

Yaralanmış veya Hasta Olabilir

Aniden bir yeri acımaya başlamış olabilir. Veterinerinizle temasa geçin.

Ev Düzeni Değişebilir

Eve yeni bir bebek gelmiş olabilir. Ya da sizinle sürekli kalacak birisi gelmiş olabilir. Köpeğinize yeni aile dinamiğine alışması için zaman tanıyın. Sabırlı olun.


Yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.
Koyu Tema
Geri Bildirim