Kitaptan Kişisel Gelişim Bir Aldatmacadır

Mehmet Yıldırım
Mehmet Yıldırım 4 yıl önce

Kişisel Gelişim Bir Aldatmaca mıdır?

Kişisel gelişim, başlangıcı yurt dışında olup, sonrasında Türkiye'ye sıçramış ve burada köklenmiş ve şimdi de dallanıp budaklanmış, halen de boşluklarının doldurulmadığı bir sahadır. Geniş bir sahası olduğu için de adına yüzlerce kitap yazılmış ve yazılmaya da devam ediyor. Kişisel gelişim, birçok yöntemin kullanıldığı işe yarar bir alandır. Fakat bunu abartıp, kişisel gelişimle insanların yaşamlarını aniden değiştirebileceklerini vaat etmek ya da her insanın istediği şeye dönüşebileceğini onlara süslü ama boş cümlelerle söylemek, onları aldatmaktan başka bir şey değildir.

Bu alanla ilgili kitap satış rakamlarına baktığımız zaman, hep en çok satanlar arasında olduğunu görürüz. Fakat paralel olarak insanlarda gelişim açısında bir artış, bir sıçrama görülmüyor. Kişisel gelişimin ana felsefesi der ki; Ali' nin sahip olduklarına, onun kadar emek harcarsan ulaşabilirsin. Bakıldığı zaman çok büyük bir vaat verilmektedir.

Burada da minik bir görsel var.
O yazanlar uygulansa bile birşey değişmeyecek :)

Öyle ki insanların hayallerini süsleyip onları umutlandıracak ve insanları peşinden sürükleyecek kadar. Bu durum, insanların yaşayacağı yıkımı daha da arttırmaktadır. Özellikle kişisel farklılıkların ve olanakların dikkate alınmadığı bir kişisel gelişim düşünülemez. Öncelikli olarak her insanın hayalleri, farkındalıkları, kişisel özellikleri göz önünde tutularak kişiye özgü gelişim olmalıdır.

Kitapların İnsanlar Üzerindeki Etkisi

Bugün çıkan kişisel gelişim kitaplarının çoğunu çeviri oluştururken, kalan kısmını da adaptasyon oluşturmaktadır. Bu kitapları okuyan insanlara baktığımızda, hayatın gizemini yeni keşfetmiş gibi görünürler. Kitaba aşırı bağlanıp, bir çırpıda okurlar. Kitapta yer alan çeşitli bilgileri çevresindeki insanlarla paylaşarak, henüz kitabı okurken bile kişisel olarak geliştim diye havaya girerler. Kitabın bitiminden 1 hafta sonrasına kadar da bu durum devam eder, sonra yavaş yavaş etkisini kaybeder. Çünkü bu alışkın olmadığı bir tat ve damak zevkine ters düştüğü için de etkisi çabuk sönmüştür.


Yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.
Koyu Tema
Geri Bildirim