Kendini başkalarıyla kıyaslamak neden başarısızlığa sebep olur?

Zeynep Uluöz
Zeynep Uluöz 4 yıl önce

Kendini Başkalarıyla Kıyaslamak Neden Başarısızlığa Neden Olur?

Kendine olan saygını tamamen yok etmek için ne yapman gerekir biliyor musun? Cevap kendini başkalarıyla kıyaslamak. Başarıları, görünümleri ya da kısacası senin sahip olmadığın ama onların sahip olduğu her şeyi kıyaslamak. Bugüne kadar elde ettiğin başarıların hepsini göz ardı et ve onların ne kadar da mutlu bir yaşam sürdüklerini düşün. Kendine "onlar" gibi olman gerektiğini söyleyerek kendinle ilgili olan her şeyi bir kenara at.

Kimi suçlaman gerekiyor? Bilimi mi? Doğayı mı? Veya popüler kültürü mü? İnsanoğlu tarihi boyunca beyni sürekli olarak bir kıyaslama ve karşılaştırma yapmak zorunda kalmıştır. Bu hepimizin kişiliğinin bir parçası. Farklı şeylere sahip olma imkanlarımız ve merakımız hepimizin doğasında var. O farklı şey hayatını nasıl etkilerdi? Eğer geçmişimizde belirli bir konu hakkında farklı bir seçim yapsaydık, şu an nerede ve nasıl bir hayat sürerdik?

Başkalarının sahip olduklarını arzulayan veya kıskanan birçok insan ne yazık ki kendine güven sorunları yaşıyor. Kendine güvenmeyen bir insanın kendisini geliştirmek için çaba harcamayacak olması hiç şaşırtıcı bir sonuç değil. Belki de henüz hayatlarındaki amacı bulamamışlardır, bu yüzden bunu bulan ve başaran insanlara bakıp, "onun gibi olmalıydım" diye düşünüyorlardır. Bu davranış kalıbı kişinin yetiştirilme şeklinden kaynaklı olabilir. Kardeşinin başarılarını örnek göstererek ailesi kişinin üzerinden başarılı olmak zorunda olduğu intibasını yarattıysa, kişi sürekli olarak bir amaca odaklanacak ama bu esnada amacı elde etmesi için gerekli olan çok çalışma, plan yapma veya strateji geliştirme gibi çeşitli araçları unutacaktır.

Ama en muhtemel olasılık, ortalama özelliklere sahip bir bireyi sürekli olarak başarısızlıkla ilişkilendirerek kişide karşısına çıkacak fırsatları kaçırma korkusu gibi bir rahatsızlığa neden olmaktır. Böyle bir durumda kişi sürekli olarak sınıfındaki, mahallesindeki veya sosyal çevresindeki birilerinin ondan her zaman daha iyi olduğunu kabullenir.

Popüler kültür sayesinde artık insanlar, çok başarılı olan birinin başarıyı elde etmek veya bulunduğu konuma gelmek için ne gibi fedakarlıklar yapmak zorunda kaldığını fark edemiyor veya düşünmüyor. Artık insanlar sadece sonuca odaklı yaşıyor ve bu da birçok şeyi gözden kaçırmalarına neden oluyor. Amaca ulaşmak için kullanılan araçlar görmezden gelinip, sadece "şans" ile genel bir kalıba sokuluyor. Ama başarılı çoğu insan başarıyı sadece şans ile elde etmez.

Kendini başkasıyla kıyaslama yapan insan aynı başarıları kendisinin de elde edeceğini düşünür ama sadece kıyaslamaya yapmaya odaklanarak başarısızlık dışında hiçbir şey elde etmek mümkün değil.

Bir başkasının başarısını görüp, onlar kadar başarılı olamadığın veya onlar gibi bir hayat süremediğin için dövünmek kolaydır. Ama herkesin kendi hayatı var ve bulunduğu yere gelmesi tamamen kendi yaptığı seçimlerin sonucu.

Bu yüzden kendimizi başkaları ile kıyaslamayı bırakmalı ve kendi kişisel gelişimimize odaklanmalıyız.

Bunun için de kendi başarını elde etmek için yapabileceğin şeylere odaklanmalı ve bunları en doğru şekilde nasıl kullanacağını bulmalısın.

Kendini Kaybolmuş Hissetmenin Tek Sorumlusu Sensin

Geçmişte boşa harcadığın zamanlar için pişman mısın? Pişmanlığın hiç bir faydası yok bu düşüncelere bir kenarı bırak şunu düşün; geleceğinle ilgili olan planları sadece birkaç yıllığına erteledin. Yani aslında bu sana bir gecikme yaşatmadı aksine hayatı öğrenmen ve gözlemlemen için sana birçok fırsat tanıdı.

Zayıflıklarına Odaklanma

Her konuda iyi olmayabilirsin ve asla da olamayacaksın. Aynı durum tüm insanlar için de geçerli ve bu yüzden artık buna takılmamalısın. Bir insanı başarılı yapan şeyler senin için olmazsa olmaz özellikler bile olmayabilir. Samimiyetsiz telefon konuşmaları yapıp, sattığın ürünü satın aldırmak için insanları manipüle etmekten hoşlanıyor musun? Hayır mı? O zaman bir standart bir pazarlamacının yaptığı işi yaparak mutlu olamayacak, büyük bir başarı kazanmayacaksın. Ama her zaman bilgisayarlarla aran iyi olduysa ve kolayca tamir yapabiliyorsan belki freelance teknisyenlik gelecekteki kariyerin olabilir. Sahip olduğun yetenekleri pazarlamak için her zaman bir pazar bulabilirsin.

Kim Olduğunu Kabul Et ve Yapmacık Olma

Birçok insan olmadıkları biri gibi davranmaya çalışıyor çünkü bunun kendilerine başarıyı getireceğini düşünüyorlar. Eğer yapmacık olmak konusunda gerçekten başarılıysan bu sanırım senin için iyi olabilir. Ama çoğu insan er ya da geç yapmacık davrandığını fark edecek ve sana olan saygısını kaybetmeye başlayacak. Eğer sırf şu sıralar popüler diye kendini bir konu hakkında bir guru olarak göstermeye çalışırsan bunun sana itibar kazandıracağını düşünebilirsin ama gerçekler hiç de öyle değil. Sadece kendin ol ve sevdiğin şeyleri kucakla. Seninle benzer ilgi alanlarına sahip insanların ilgisini çekeceksin ve sadece kendin olduğun için sana saygı duyacaklar.

Başkalarını Taklit Etme, Onlardan İlham Al

Her zaman belirli bir alanda öncülük yapacak insanlar olacak ve bu insanlardan bazıları arzuladığımız başarı için bize yol gösterecek. Onlar gibi olmayı istemen ve onların yolundan gitmen gayet doğal. Ama onların yolundan giderken yol boyunca kim olduğunu unutmamalı ve kendi yorumunu her zaman katmalısın. Ürettiğin ürünü veya hizmeti benzersiz yapan ve farkı yaratan şey kendi karakterin ve yorumundur.

Kimsenin Seni Yargılamayacağını Fark Et

Olur da birileri seni yargılamaya kalkarsa da onlardan kurtul. İster uzun yıllardır tanıdığın bir arkadaşın ister bir aile üyen olsun eğer seni olumsuz tepkilerle ve yorumlarla dibe çekmeye ya da yeterince iyi olmadığını ima etmeye çalışıyorsa onu hayatından çıkart. Tanıdığın çoğu insan senin başarısız olmanı beklemiyor. Çoğu insan da ne yapmaya çalıştığını görecek ama başarılı olman için duygusal açıdan sana herhangi bir destek vermeyecek. Bu da gayet doğal çünkü herkesin kendi hayatı ve kendi sorunları var. Sen kendi yolunda ilerlediğin sürece hayatına olumlu anlamda katkıda bulunacak birçok yeni dostluk da edindiğini göreceksin.

Son Söz

Eğer başarılı olmak istiyorsan kendini başkalarıyla karşılaştırma. Bu kişinin kendisine yapabileceği en kötü şeylerden birisi. Karşılaştırma veya kıyaslama denilen kavramlar sahip olunan ve sahip olunmayan şeyleri farklı kefelere koyup, ağırlıklarını tartmaya yarar ve bunu bilmenin veya önemsemenin sana hiçbir katkısı olmayacak. Kıyaslama yapmanın zararları saymakla bitmediği gibi faydası neredeyse hiç yok. Peki, faydası olmayan bir şey için şu kısacık hayatımızı boşa harcamaya değer mi?

Burada da minik bir görsel var.

Yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.
Koyu Tema
Geri Bildirim