Hindistan Kripto Parayı Yasaklayabilir

Mehmet Yıldırım
Mehmet Yıldırım 3 yıl önce

Geçtiğimiz günlerde Hindistanlı kripto para yatırımcılarını tedirgin edecek bir açıklaması oldu. Hindistan şu anki kripto para kullanımını yasaklamayı düşünüyor.

Bunun yerine yatırımcıları için Hindistan'ın Merkez Bankası tarafından dijital para borsasına sokulacak yeni bir Hindistan kökenli ve resmi kripto para birimine yatırım yapmalarını istiyor.

Yeni Haberde Hindistan parlamentosunun hükümet destekli yeni bir yasa tasarısını gündeme almaya hazırlandığı ifade ediliyor. Kripto para borsasına yatırım yapan Hindistanlı girişimcileri tedirgin eden bu haber doğru ise kripto para satın alan milyonlarca Hindistanlı girişimci büyük bir hayal kırıklığı yaşayacak. Bu hayal kırıklığı, kripto para borsasında yoğun bir dalgalanmaya yol açacak. Daha önce de Hindistan, kripto para yasağı getirmiş ve bu yasağı 2 yıl sürdürmüştü. Ancak bu karar Yargıtay tarafından bozulmuştu. Şimdi yeniden gündeme gelen kripto para yasağı yatırımcıları oldukça kaygılandırıyor.

img686601dbbbe0493f.jpg

Hindistan kaynaklı Madencilik faaliyetleri duracak mı?

En önemli sorulardan biri de Hindistan'daki kripto madencilik kaynaklarının hangi kripto parayı ürettiğidir. Kripto para biriminin temelini meydana getiren teknolojiye daha önce bazı şartlar dahilinde izin veren Hindistan'da madencilik faaliyetlerinin durması ile hangi para birimlerinin olumsuz etkileneceği konusu oldukça belirsizdir.

Nitekim Geçtiğimiz günlerde kripto para borsasında yetkili bir isim tarafından Hindistan'ın Ekonomik Times gazetesine verilerden demeçte, söz konusu yasa tasarısı ile, yatırımcıların gergin olma sürecinin başlayacağı bilgisine yer verildi. Böyle bir yasak sadece Hindistan'da değil, dünya genelinde mevcut olan kripto yatırımcılarını etkileyecek.

Öte yandan Mumbai merkezli bir kripto para borsası yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre; kripto paranın Hindistan'da yasaklanmasının söz konusu olmadığı sadece Hindistan'ın Merkez Bankası tarafından çıkarılacak yeni bir kripto para ön hazırlıklarının çalışmalarının gündemde olduğu bilgisi verildi. Global ölçekte Hindistan, kripto para piyasasında da söz sahibi olan milyarlarca dolarlık kripto para rezervine sahip yatırımcılara ev sahipliği yapıyor.

Teknolojinin İleri safhalarında yer almaya devam eden Hindistan, kendi kripto parasını kendi Merkez Bankasının eli ile üretip kontrol etmek istiyor. Hindistanlı yatırımcılarının dijital para varlıklarını kontrol ve idare etmek istiyor. Böyle bir istek, hükümetin penceresinden bakıldığında, ülke ekonomisine yarar sağlayacak. Ancak bireysel yatırımcıların penceresinden durum o kadar iyi görünmüyor.

Zira şu an BTC başta olmak üzere, diğer kripto para birimine yatırım yapan multi milyar dolarlık servete sahip Hindistan kökenli yatırımcılar var.

Kripto para piyasası, pandemi etkisi ile gittikçe bozulan global ekonomiyi rayına koyacak bir denge unsuru olarak varlığını gün geçtikçe daha çok ortaya koyuyor. Özetle Hindistan, kendi kripto para birimini üretip, piyasayı şeffaf ve denetlenebilir hale getirip kendi halkının yatırımlarını buraya kanalize etme peşinde, yatırımcılar ise, kendi çıkarlarını ön plana alarak, kazançlarını arttırma peşinde. Yatırımcıların kaygılanmasının en büyük nedeni bu.


Yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.
Koyu Tema
Geri Bildirim