Hava Kirliliği İnsanları Saldırgan Yapıyor

Belinay Nil Kaya
Belinay Nil Kaya 4 yıl önce

Son aylarda yapılan bir araştırmaya göre hava kirliliği bedenimize fiziksel zarar vermekle kalmıyor, aynı zamanda bizleri daha saldırgan ve agresif hale getiriyor. Colorado Üniversitesi'nin bilim adamları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, uzun süreli olarak kirli havaya maruz kalan insanlarda saldırganlık ve şiddet eğilimi suç işleme eğilimi ve agresif davranışlar gelişiyor. Bu çalışma Amerika'da Çevre Ekonomisi ve İşletmeciliği (Journal of Environmental Economics and Management) dergisinde yayınlandı…

Hava kirliliği bizi nasıl etkiliyor?

Tüm dünyada kirli atmosferin ciddi sorunları beraberinde getirdiği artık biliniyor, hava kirliliğinin Global çapta 5.5 milyon insanın ölümüne neden olduğu belirtiliyor. Çocuklarda akıl hastalığının gelişmesine sebep olan hava kirliliği havadaki ozon karbondioksit metan gazlarının solunması ile tetikleniyor. Bilim adamları kirli havayı solumanın amfizem gibi hastalıklara yol açtığını ve kişileri çok agresif hale getirdiğini ortaya koydular, federal soruşturma bürosunun istatistikleri ile analiz edilmiş ve ayrıca 8 yıl boyunca hava kirliliğinin haritası çıkarılarak kirli atmosferi olan yerlerde daha fazla suç işlendiği sonucuna varılmış.

Araştırmacıların belirttiğine göre bu durumun sadece fiziksel şiddet ile ilgili olmadığı belirtiliyor, kirli havanın insanları genel olarak agresif kıldığının altı da çiziliyor. Yine Colorado Üniversitesi'nin bilim adamları 2006 ile 2013 yılları arasında hava kirlilik verilerini ve uydu görüntülerinden görülen verileri karşılaştırarak dumanın biriktiği yerleri belirlediler, şiddet olaylarının %83’ünün bu bölgelerde meydana geldiği ortaya çıktı. Eldeki verilere göre işlenen suçların yarısından fazlası hava kirliliğinin yoğun olduğu yerlerde bina içinde kapalı alanda meydana gelmiş. Çalışmaya göre atmosferdeki ozona maruz kalmanın suç oranlarını yüzde bir arttırdığı gözlemlenmiş. Bilim adamlarının bu çalışması gösteriyor ki sanayileşme, endüstrinin gelişmesi insanın fiziksel konforunu ve yaşam kalitesini yükseltir gibi görünse de, aslında ruhsal yapısına ve akıl sağlığına zarar veriyor.

Burada da minik bir görsel var.
Sanayi Şehri Bursa'da Sıradan Bir Gün

Dünyada Hava Kirliliğine Yol açan Devletler

Bu devletlerin başında ABD, Hindistan ve Çin geliyor. Kyoto protokolü ile dünyayı kirleten (CO2 emisyonu, enerji atıkları vs) devletler, buna karşı önlemler alacaktı ancak bu devletler bildiğini okumaya devam ediyor. Bu dünyadan başka yaşayacak bir alanımız olmadığına göre, bu işi bütün dünya devletleri ciddiye almalı. Aksi taktirde şuan kompla teorisi olarak adlandırılsada; 8 milyara varan dünya nüfusunu 2 milyara düşürme teorileri (ABD kaynaklı) gündeme gelebilir. Dünyanın atmosferinin kirlenmesine ve global çapta zararlı gazların neden olduğu küresel ısıma probleme yol açan sanayi devrimi sonumuzu getirebilir.


Yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.
Koyu Tema
Geri Bildirim