Genel Kültür Nasıl Geliştirilir

Zeynep Uluöz
Zeynep Uluöz 5 yıl önce

Geçmişten günümüze kadar uzanan ve çağımıza ışık tutan miraslar birçok olay, din, yapı, eser barındırmaktadır. Bunlar biz bireyler tarafından anlaşılması, öğrenilmesi ve öğretilmesi gereken şeylerdir. Bu da aslında bir bireyin genel kültür seviyesini belirler. Genel kültür, kapsam bakımından tarihte yer edinmiş öğelerin, canlı cansız her şeyin bilinebilmesine denir. İnsanlar gezerek, okuyarak, araştırarak bu kapsamı genişletebilir, genel kültür seviyesini yükseltebilirler.

Tek Bir Alanda Uzmanlaş Ancak Her Şeyden Biraz Bil

Genel Kültür bir bakıma bireyin her şey hakkında bir şeyler bilmesinin miktarıdır. Fizik üzerine uzmanlaşmış bir kişi, Kimya, Biyoloji, Coğrafya, Tarih, Arkeoloji ve hatta Astronomi alanında bilgi sahibi olması onun kültürel seviyesini arttıracaktır. O kişinin sahip olduğu bilgilerin temel dayanağı kulaktan doğma bilgiler dışında öğrenilmiş bilgiler olacaktır.

Bu Fransa'da bulunan Eyfel Kulesi, İtalya'da bulunan Pizza Kulesi, Amerika'da bulunan Özgürlük Anıtı gibi bilinen şeylerden Rio De Janeiro'da bulunan İsa heykelinin boyunun kaç metre olduğuna kadar uzanan bir bilgi dalgasıdır.

Araştırmanız Tek Alana Yönelik Olmasın

Genel kültür seviyesini yüksel etmek isteyen biri öncelikle bakış açısını değiştirecek ve ufkunu genişletecek alanlardan başlaması ileriki süreçlerde bilgiyi nasıl daha rahat kavrayabilme ve sindirebilme yetisi kazandırır. Bu alanların başında tarih, felsefe, astroloji ve sosyoloji gibi bilgi hazinelerine sahip alanlar gelmektedir.

Bilgi Ayırmayın

Bağlı olduğunuz bir din, mezhep olabilir ancak genel kültür seviyenizi artırmak için diğer dinler hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekir. Spor ile ilgileniyorsanız bilginizi sadece spor ile sınırlamayın, yaşadığınız yüzyılın sanatçılarını, ressamlarını, müzisyenlerini de öğrenin. En önemli eserlerin isimlerini, neden yapıldığını, ne anlatılmak istendiğini öğrenin. Bu sahip olduğunuz çevreye olan yansımanızı değiştirecektir.

Ne kadar çok bilgi sahibi olursanız genel kültür seviyeniz çevreye o derece yansır. Tiyatro ile ilgilenmek ve gezmek görsel hafızanızda parçaların yer edinmesine, genel kültür düzeyinizin artmasına yardımcı olacaktır. Gezerek öğrenmek kalıcı bilgi sağlamanın yanında sahip olduğunuz kültürü etrafınıza etkili bir şekilde sunmanıza fayda sağlar. Eğer imkan var ise yurtdışı seyahati yapmak, bilineni yerinde görmekte genel kültür seviyenizi bilgi açısından ilerletecektir.


Yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.
Koyu Tema
Geri Bildirim