Geleceğin Meslekleri Nelerdir?

Fatih Arslan
Fatih Arslan 2 yıl önce

Günümüzde olmayan meslekler, gelecek zamanda büyük bir yer kaplayabilir. Geleceğin mesleklerini bilmek, doğru bir kariyer planı yapmanıza ve mesleki güven duymanıza yardımcı olur. Geçmişe baktığınızda, mesleklerden bazılarının yok olduğunu ve yerine yeni mesleklerin ortaya çıktığını hep görürüz. Şu an adı pek duyulmamış ama olan meslekleri sizler için araştırdık.

Peki geleceğin en iyi meslekler nelerdir? Ölmeyen meslekler nelerdir? Geleceğin mesleklerine bugünden hazırlanmak mümkün müdür?

Bu tür sorulara çoğumuz cevap arıyoruz. Fakat hiç kimse geleceğin bize hangi meslekleri getireceğini kesin bilemez. Yapmamız gereken, geçmişteki ve günümüzdeki eğilimleri hesaba katıp mantıklı çıkarım yapmak. Bu çıkarımlar ise, bize geleceğin görkemli olasılıklarının üzerine resim çizmeye yardımcı olacaktır.

Bildiğimiz tek şey, teknolojiyle beraber değişimin hız kesmeden devam etmesi. Tüm dünya kültürel, sosyal, ekonomik, teknolojik ve çevresel değişimlere sahne oluyor.

Geleceğin mesleklerini tahmin etmemiz için birden farklı değişkenin birbiriyle olan etkileşimi ve şaşırtıcı, kompleks biçimde bir araya gelmesini anlayabilme yeteneğine sahip olmak gerekir. Geleceğin mesleklerinin birçoğu büyük ihtimalle bugün kayıt edilen teknolojik ve bilimsel gelişmeleri ürünü olacaktır. Ancak geleceğin mesleklerinin çoğu ortada değil, bir kısmı hayal bile edilmedi.

Günümüzde olan mesleklerin çoğu, gelecekte de varlıklarını sürdürecektir. Fakat, her şey gibi günümüzdeki bu mesleklerde değişimden yararlanacaklardır. Profesyonel mesleklerde, tamamen farklı şeye dönüşecek ya da tamamen yok olacaklardır.

Bu sebeple aşağıdaki listeyi sizinle paylaşmayı uygun gördük.

Geleceğin meslekleri listesi, sizlere yeni yollar sunabilir, gitmeye arzulu olabileceğiniz ve sizleri geleceğin en olası seçeneklerine hazırlayacak güzergah çizebilir. Birçok mesleki kategori değişim geçiriyor ve birbiriyle birleşiyor. Bu durum her geçen gün daha da hızlanabilir. Fakat bu sizi endişelendirmesin.

Bu yazımız sizlere başlangıç için birkaç tane iyi kariyer seçeneği sunacak.

img694601b31c88d787.jpg

Dünyada ve Türkiye’de Geleceğin Meslekleri

İlaç endüstrisi

Dünyadaki insanların sayısının artması ve insanların uzun yaşamasına olanak tanıyan tıbbi gelişimlerin sayesinde ilaç endüstrisinde çok insanın çalışması kaçınılmazdır. Bunama ve yaşlılıkla mücadele konusunda araştırma yapmak ve bu endüstrinin gelecekte çok insan gücüne ihtiyaç duymasına neden olacaktır.

Gelecekte insanların daha uzun yaşam süreceğini varsayarsak, yaşlılara da evde bakım, hemşirelik hizmetleri de sunmak gerekecek. Yaşlıların evlerinde rahat yaşaması için terapistlere de ihtiyacı olacaktır. Fiziksel sorunlara çözüm aramak için fizyoterapistlere ihtiyaç duyulacaktır.

Gelecekte robotlardan yardım alma oranımız artacaktır. Günümüzde bile robotik yardım alıyoruz. Ancak eninde sonunda sofistike robotlar günlük yaşamımıza girecektir. Bu robotlar yalnızlığımızı giderip bizlere arkadaş bile olabileceklerdir.

Mimarlar, yaşlıların rahat edebilmesi için akıllı evleri tasarlamak zorun da kalabilirler. Genetik biliminde ise klinik çalışmaları daha çok olacaktır ve insanlar genetik danışmanlarından tavsiye alabileceklerdir.

Genetik danışmanları, insanların gelecekte başlarına gelecek hastalıkları (kanser vb.) önceden tespit edebilecekler ve bu hastalıklara yakalanma risklerini düşürmek için gerekli tavsiyeler de bulunacaklardır.

Uzay

Uzay turizmi, Virgin Galactic vb. firmaların eşliğinde yavaş yavaş gelişmekte. Neodimyum gibi dünyada nadir bulunan, rüzgar türbinleri, uçak makineleri, endüstriyel mıknatıs, görsel materyal ve optik için önemli olan elementlerin dünyamızda çok fazla bulunmamasından bu elementlerin göktaşı ve aydan elde edilmesi için uzay madencilerine ihtiyaç duyulacaktır.

Eğer ay da koloniler oluşturulacak ise Marsexobiyolojistler, bu kolonilerde yaşayacak insanlar için, sıcaklık, radyasyon, tuzlu ve soğuk suyla başa çıkacak bitkiler tasarlamak zorunda kalacaktır. Radyasyon ve düşük seviyede olan yer çekimi yüzünden oluşacak kas hastalıklarına karşı uzman uzay sağlıkçılarına da ihtiyaç duyulacaktır.

Sosyal ağlar

Sosyal ağ uzmanları, geliştirmecileri günümüzde daha yeni ortaya çıkmıştır. Markalaşma ve kişisel imaj batı toplumunda git gide önem kazanmaktadır. Toplumda ticarileşme konusundaki eğilim, şahıs ve şirketlerin sanal imaj geliştiricilerine verilen önemi daha da artırmaktadır. Çoğu insan kendisini marka olarak görmeye başlamış ve özellikle de ünlüler sosyal ortamda var olabilmek için kendi takvimlerini, stratejilerini yönetecek insan aramaktadır.

İnsanlar kendileri için uygun imajı yaratabilmek ve aynı şekilde kişisel mahremiyeti de koruyabilmek için sosyal medya müthiş bir ortamdır. Ancak buna rağmen burada paylaşılan bilgilerin büyük bölümü sosyal medya ortamında linkler sayesinde insanlara ulaşmaktadır. Wiki yazarları kullanıcılarının ve müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için daha fazla fırsata sahip olacaklar. Her zaman bilgi güncelleme ve geliştirme işi olacaktır. Bu nedenle de bu işleri yapacak insanlara ihtiyaç duyulacak. Blogcular genel de ödeme almazlar. Fakat son zamanlarda, firmalara blogculara ödeme yapmaya başladı.

Bilgisayar ve Web

Web sisteminin her geçen gün gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla daha çok web tasarımcısı, aplikasyon geliştiricilerine ihtiyaç duyulacaktır. Tabletler ve akıllı telefonlar için aplikasyonlar giderek yaygınlaşmaktadır. Başarılı aplikasyon geliştiricileri büyük miktarda paralar kazanabilirler. Bununla beraber, başarılı bir aplikasyon dizayn etmek için büyük miktarlarda sermayeye ihtiyacımız yoktur. Sadece orijinal fikir yeterli olacaktır. Küçük şirketler için başlangıç olabilir.

Robot Teknolojisi

Askeri, endüstriyel, ilaç sanayisi ve diğer alanda çok robotsal yardıma ihtiyaç olacak. Çünkü robotlar kimsenin yapmaktan hoşlanmadığı tehlikeli ve riskli görevler için çok etkilidir. En çokta yetenekli Robot mühendislerine ihtiyaç duyulacaktır.

Günümüzde robotlar, nükleer ve otomobil alanlarında başarıyla kullanılmaktadır. Fakat yakın zamanda robotlar evimize kadar girecektir. Bu yüzden robot bakım teknisyenlerine de ihtiyaç duyulacaktır.

Uzaktan kumandalı robotlar askeri alanlarda kullanılmakta, gelecek zamanda sivil kullanım imkanı da olabilir. Akıllı yollar ve akıllı arabaların tasarımıyla gelecekte bir yerden bir yere gidilirken arabayı kontrol etme zorunluluğu yaşayacağız.

Peki hangi meslekler robotlar tarafından yapılacak?

Eğlence sektörü

İnsanların eğlence çeşitliliği ve anlayışı günden güne değişmektedir. Böylelikle eğlence sektörüne olan ihtiyaç doğru orantılı olarak artar. Tablet bilgisayarların sayesinde, insanlar otobüs durağında, işe giderken ya da trenlerde televizyon izleyebiliyorlar. İnsanların boş zamanları artacağı için eğlence sektörüne olan ihtiyaçları da artacaktır. İnsanlar, yazmak yerine video yaparak daha kısa zamanda kazanacak.

Online yayın alanında birçok gelişme yaşanacaktır. E-kitap daha fazla ilgi görecektir. Gazetecilik zamanla online olmaya başlayacak. İleride multi format muhabirlerin sayesinde baskı işleri de web üzerinden yapılacak.

Profesyonel bilgisayar oyuncuları günümüzde bile varlıklarını online kanıtladılar. Video oyunlarında yüksek seviyeye ulaşmak herkesin yapacağı iş değildir. İleride bu insanlar oyunları zengin insanların yerine oynayıp kazanacakladır.

Enerji ve çevre

Küresel ışımanın olumsuz etkisiyle, yenilenebilir enerji kaynağı önem kazanacak. Rüzgar değirmeninin bakımı ve dizaynı, deniz dalgaları ve med-cezirden enerji elde etmek ve güneş panellerinden yerleştirilmesi vb. işler ön plana çıkacak. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde güneş panellerinin fiyatlarının ciddi düşüşe geçeceği ve güneş ışınlarından elde edilecek elektrik oranında ciddi artış olması muhtemeldir. Güneş ışığından elektrik elde edilmesiyle ilgili daha fazla anlaşma yapılması da kaçınılmazdır. Elektrikli arabalar, mazot ve benzinle çalışan arabaların yerini alacaktır.

Elektrikli arabalar, muhtemelen benzin ve mazot ile çalışan arabaların yerini alacaktır.


Yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.
Koyu Tema
Geri Bildirim