Fransa'da eğitim için alınabilecek beş üniversite bursu

Yağmur Karaman
Yağmur Karaman 5 yıl önce

1)Avrupa Birliği Desteğiyle; Erasmus Mundus Bursları

Fransa'da eğitim görmek isteyen ancak ekonomik durumu müsait olmayıp bursa ihtiyaç duyan yabancı öğrenciler için Avrupa Birliği'nin katkılarıyla öğrencilere ulaştırılan burslar Erasmus Mundus Bursları olarak adlandırılır. Bu burslar, yüksek lisans ve doktora programlarında gerekli şartları sağlamayı başararak Erasmus Mundus Ortak Programlarından birine katılma hakkı elde eden öğrenciler içindir. Burs alabilmek için AB vatandaşı olma koşulu yoktur.

2) Fransa Dışişleri Bakanlığından;Eiffel Excellence Bursları

Eiffel Excellence burs programı, Fransa'da bulunan üniversitelerde uluslar arası düzeyde en yüksek başarıları elde etmiş yüksek lisans ve doktora öğrencilerine eğitim vermek amacı ile Fransa Dışişleri Bakanlığı eliyle hazırlanıp uygulamaya koyulan bir programdır. Eiffel bursu alacak yüksek lisans öğrencileri için verilecek burs miktarı 1.181 euro, doktora öğrencileri için ise 1.400 euro olarak belirlenmiştir. Verilecek burs miktarının haricinde dönüş ücreti, sağlık sigortası ve katılım sağlanacak kültürel etkinliklerin masrafları da karşılanmaktadır.

3) ENS:École Normale Supérieure Uluslararası Öğrenci Seçmeleri

École Normale Supérieure, her yılbeşeri bilimler veya herhangi bir bilim alanında ön lisans ya da lisans programlarında okuyan ve en yüksek başarıyı elde etmiş 30 üniversite öğrencisine burs vermektedir. Aylık 1.000 euro olarak belirlenen ENS bursu, okul sürelerince burs hakkı kazanan öğrencilere karşılıksız olarak verilmektedir.

4)Paris-Saclay Üniversitesi Uluslararası Yüksek Lisans Bursları

Paris'te bulunan bu üniversite, uluslararası eğitim görecek öğrencilerin arasında kendi yüksek lisans programlarını çoğaltmak istemektedir. Bu sebeple , öğrencilere yıllık 10.000 euro değerinde burs vermekte, öğrencilerin ulaşımı ve vize masrafları için de yaklaşık olarak 1.000 euro civarında öğrencilere ödeme yapılmaktadır.

5)Lyon Üniversitesi Yüksek Lisans Bursları

Lyon Üniversitesi (Université de Lyon) yüksek lisans bursları, alanında yüksek akademik başarı elde etmiş ve Université de Lyon'da ya da birlikte çalışılan okulların herhangi birinde yüksek lisans programına başvuruda bulunarak başvurusu kabul edilmiş adaylar için hazırlanmıştır. Lyon Üniversitesi Bursu, öğrencilere 10 ay süresince aylık 800 euro olarak ödenmektedir.


Yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.
Koyu Tema
Geri Bildirim