Dünyanın en ilginç yerleri

Bülent Kara
Bülent Kara 4 yıl önce

Klişe bir söz olacak belki ama dünya gerçekten büyük bir yer. Bu kadar büyük olan bu dünyada insanları hayrete düşürecek bir sürü yer bulunuyor. Gezmeyi sevenlerimiz haliyle bu yerleri görmek istiyor. Tabi ki bu yerleri normal şartlar altında görmek için bir miktar vakit ve bir miktar nakitin oda sıcaklığında bir arada bulunması gerekebiliyor. Daha da önemlisi hangi yerleri görmemiz gerektiğini bilmemiz gerekiyor, nereye gideceğimizi bildikten sonra çadırımızı alır otostopla da gideriz. Bu yazımda bana ilginç gelen görülmesi gerektiğini düşündüğüm dünyanın en ilginç yerlerini listeledim. İşte o liste…

Kapadokya - Türkiye

İlk başta fazla uzaklara gitmeden dünyanın en ilginç yerlerinden birisi olan Kapadokya’dan başlayalım. Lavların etkisiyle çok uzun zamanlarda oluşmuş olan peri bacaları, bu yeri dünyanın en ilginç yerleri arasına sokuyor. Mükemmel atmosferi, büyüleyici evleri ve çok güzel olan balon gezileri sayesinde mutlaka gidilmesi gereken yerler arasında. Yanlız son zamanlarda balonlara çok zam gelmiş diyorlar, dolar kurundan olabilir, ben öyle duydum. Hatta kalabalık gruplara balona binmeyin balon alın yanınızda götürün önce biner sonra orada sizin gibi gelenlere satarsınız, daha ucuza gelir diye tavsiye verenler var.

Burada da minik bir görsel var.
Kapadokya - Türkiye

Mu Cang Chai - Vietnam

Vietnam’ın en önemli yerlerinden birisi olan Mu Cang Chai, dağlık manzarası ve pirinç tarlaları ile dünyanın en ilginç yerleri arasında bana göre. Oralarda arazinin çok eğimli olmasından dolayı pirinç tarlaları teraslara kuruluyor. Bu durum da çok güzel bir manzara oluşturuyor. Bu manzarayı görmek istiyorsanız Vietnam’a eylül ve ekim aylarında gitmelisiniz. Aklıma gelmişken şunu yazmadan geçmek istemem bizim yeşil ve düz pirinç tarlalarımız vardı ama düz olduğu için beton atıp üzerini sanayi yaptık. Pirinç her yerde yetişen bir bitki değildir bu arada çok sulak yer sever bu yüzden sivri sineklere karşı hazırlıklı olmakta fayda var onlar da sulak yer sever.

Burada da minik bir görsel var.
Mu Cang Chai - Vietnam

Kızıl Plaj - Çin

Bizim plajdan beklediğimiz genellikle deniz ve kumdur. Ancak Kızıl plaj diğer plajlardan çok farklı. Bu plaj sizleri manzarası ile büyüleyebilir.

Kızıl plajda bulunan yosunlar yılın büyük bölümünde genellikle yeşil tonlarında görülüyor. Ancak sonbahar aylarına gelinince yeşil tonlarında olan yosunların rengi değişmeye başlıyor ve kızıla yakın bir kırmızı renge dönüyorlar. Bu da plajı dünyanın en ilginç yerlerinden birisi yapıyor.

Burada da minik bir görsel var.
Kızıl Plaj - Çin

Solar de Uyuni - Bolivya

En büyük tuz madenlerinden birisi olan Solar de Uyuni, buraya gelem kişileri ilizyonla resmen büyülüyor. Yer ile gökyüzünün birleştiği bu yer görenleri hayrete düşürüp, onların gerçekliği sorgulamasını sağlıyor.

Burada da minik bir görsel var.
Solar de Uyuni - Bolivya

Cehennem Kapısı - Türkmenistan

Adı biraz korkunç gelse de görüntüsü ile sizleri bir bilim kurgu setindeymişsiniz gibi hissettiren inanılmaz bir yerdir Cehennem Kapısı.

Diğer adı Darvaza Krateri olarak biline bu yer Karakum çölünde bulunur. 30 metre derinliğe sahiptir. 40 yıldır yanıyor olması bu krateri ilginç yapan şey. Bu krater insan eliyle oluşmuş. Petrol rezervi sanılarak açılmaya çalışılan kuyunun petrol yerine doğal gaz rezervi olması nedeniyle sondaj çalışmaları sırasında göçme meydana gelmiş. Yüzeye ulaşan doğal gazın da alev alması sonucu Cehennem Kapısı adı verilen yer ortaya çıkmış.

Burada da minik bir görsel var.
Cehennem Kapısı - Türkmenistan

Yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.
Koyu Tema
Geri Bildirim